Pille Ivask • 5 jaanuar 2017

Hea juhi 10 tunnust

Foto: Pexels

Heaks juhiks saamine nõuab aega ja pingutust ning töö selle nimel peaks käima pidevalt. Väljaanne Entrepreneur toob välja hea juhi kümme tunnust.

Keegi meist pole sündinud juhiks. Inimestel võivad olla küll juhile omased tunnused, nagu näiteks võime panna ennast kuulama, ent liidriks olemine nõuab palju tööd ja vaeva ning tähendab ühtlasi kindla mõttelaadi omaksvõtmist. 

Hea juht mõistab, mida ta teeb. Heal liidril on olemas kindel visioon ning ta oskab selle end ümbritsevatele inimestele arusaadavaks teha. Juht peab meeles pidama, et kolleegide jaoks on väga tähtis, et nad saaksid aru oma konkreetsest ülesandest ning kogu idee üldisest olemusest.

Ta suudab motiveerida.  Hea juhi puhul on selgelt näha, et ta tunneb oma valdkonna suhtes suurt kirge ning suudab läbi selle ka teisi inimesi motiveerida. Teda ei heiduta tagasilöögid, sest ettevõtte ülesehitamine ning käimasaamine võtab aastaid ning selle aja sisse mahuvad nii tõusud kui mõõnad.

Ta on ekspert. Hea juhi ülesanne pole lihtsalt käske jagada ning kontrollida, kas tema välja jagatud ülesanded on täidetud. Hea juht on oma ala ekspert ning ta on võimeline tegema enamikku oma väljajagatud ülesannetest ka ise. Samuti on tal paika pandud konkreetsed standardid, mille alusel töötajaid palgata ning mille järgi nende tegevust hinnata.

Ta ehitab koostöövõrgustikku. Hea juht on pidevas liikumises ning otsib võimalusi, kuidas oma äri laiendada. Selle tarbeks püüab ta suurendada oma tutvusringkonda, jättes hea ja professionaalse mulje potentsiaalsetele äripartneritele.

Ta julgeb otsustada. Ütlus, et hea otsus, mis on tehtud varem, on kokkuvõttes kasulikum kui hilinemisega tehtud väga hea otsus, on ettevõtjatele ilmselt tuttav. Hea juht on valmis otsustama ning suudab võimalikke probleeme ning õnnestumisi üsna pikalt ette näha.

Ta on distsiplineeritud. Hea juhi üks olulisemaid tunnuseid on tugev enesedistsipliin ning suutlikkus keerukates olukordades rahulikuks jääda.

Ta promob uuenduslikkust. Hea juht ei karda uuendusi ning innovaatilisi ideid ning on sobivuse korral valmis neid ka oma ettevõttes juurutama. Selle all peetakse silmas nii riskide võtmist, uuenduslike töövormide kasutusele võtmist. Juhul, kui midagi ei õnnestu soovitud määral, ei lase juht pead norgu, vaid võtab seda kui väärtuslikku õppetundi.

Ta on realist. Kuigi õnnel on elus suur roll mängida, ei looda hea juht üksnes sellele, et tal veab. Hea juht peab olema valmis suunama ressursse erinevatesse valdkondadesse ning andma endale aru oma tegevusest. See tähendab, et vajadusel tuleb inimesi vallandada, et tööle võtta õiged inimesed, vana inventar tuleb välja vahetada ning asendada uuema ja efektiivsemaga. Kõik helgema tuleviku nimel.

Ta on eeskuju. Hea juht peab olema teiste jaoks mitte üksnes motivaator, vaid ka üldine eeskuju. Hea juht näitab teistele, kui tähtis on end ametialaselt täiendada ning käib seetõttu erinevatel kursustel, et olla oma ala ekspert.

Ta võtab vastutuse. Hea juht julgeb võtta oma tegude eest vastutuse ning ei hakka süüdistama teisi inimesi või makromajanduslikke näitajaid. Hea liider saab aru nii enda kui ka teiste puhul, et kõik teevad vigu ning vigadest õpitakse.

 

Allikas: Äripäev

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004