6 märts 2017

Hea juht paneb meeskonna pingutama

Foto: erakogu

Organisatsioonid on nagu autod. Nad ei liigu ise, või kui siis ainult allamäge. Et nad töötaksid, on vaja inimesi. Ja mitte lihtsalt inimesi, vaid õigeid inimesi. Organisatsiooni töötajate- ja eriti juhipositsioonil olevate inimete tõhusus määrab selle, kui hästi organisatsiooni masinavärk toimib.

Juhi ülesanne on moodustada meeskond ja panustada sellesse. Juhid peavad olema eestvedajad, suunanäitajad, vaimsuse eestvedajad. Meeskonnas on tähtis, et tekib sünergia. Meeskonna moodustamisel lähtutakse sageli inimestest eraldi, mitte sellest, millise meeskonna nad koos suudavad moodustada. Uurides organisatsioone märkasid Katzenbach & Smith, et kindlatel tunnustel koostöötav meeskond on efektiivsem, kui hierarhilise struktuuriga töögrupid. Kõige olulisem hea meeskonna koostamisel on erinevate oskustega, kuid sarnaste väärtushinnangutega inimeste ühendamine. Juhi ülesanne on visualiseerida eesmärki kui suuremat pilti ja leida selle pildi valmimiseks vajalikud inimesed, kes igaüks on kui üks tükk sellest pildipuslest.

Tea inimeste tugevusi ja nõrkusi

Inimestel on erinevad oskused  -  tehnilised või funktsionaalsed, lisaks on igaühel personaalsed tugevused ja nõrkused, kuid need oskused peavad meeskonnas üksteist täiendama. Juhi ülesanne on tunda oma meeskonda kuuluvaid inimesi nii, et ta suudab võimestada iga inimese tugevust ja kompenseerida nõrkust.

Sea selge ja ühine eesmärk

Hea juht ei koosta ühtegi plaani üksinduses. Ühine, tähendusrikas eesmärk tõstab meeskonnas motivatsiooni ja suurendab pühendumise määra. Nii suureneb iga meeskonnaliikme seotus eesmärgiga. Eesmärgi nimel on juhi ülesanne moodustada erinevate oskuste, tugevuste ja nõrkustega inimestest toimiv meeskond, luua selles koosluses eestvedamise ja koostöö vaim, jätta inimestele piisavalt tegevusvabadust, mille tulemusel meeskond aitab juhil sättida eesmärke ning neid ka ellu viia. 

Edwin Locke´i väitel on olemas seos ühelt poolt eesmärgi raskuse ja konkreetsuse ning teisalt meeskonna töö edukuse vahel. Tema kinnitusel on eesmärgi püstitamise tagamõte soodustada edu. Kui juht eesmärke selgeks ja konkreetseks ei muuda, häirib ja takistab see meeskonnal eesmärgi saavutamist. Juhina on oluline oma meeskonda pingutama panna. Juhina tead, et su meeskond on veel rohkemaks võimeline, kui nad ise arvavad, ja läbi selle annad panuse meeskonna jätkusuutlikkusele.

Kuno Tammearu esineb 18.-19. mail toimuval Pärnu Juhtimiskonverentsil "Koostöö ja konkurents" ettekandega "Hea koostöö on silmale nähtamatu".

Vaata rohkem ja registreeru SIIN.

Autor: Kuno Tammearu, Päästeameti peadirektor

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004