6 märts 2017

Taavi Pertman: vahukomm ennustab tulevikku

Walter Mischeli „Vahukommikatse” räägib, kuidas lihtne eksperiment võib ootamatult hästi ennustada sinu tulevikku. Lapsed, kes ei suutnud vahukommi söömist edasi lükata, ei suutnud ka täiskasvanueas eelistada pikaajalisi eesmärke lühiajalistele kiusatustele.

Sellist käitumist näeme sageli rahaga seoses. Finantstarkuse uuringute järgi säästab ja investeerib oma raha kõigest mõni protsent eestlastest. Milleks investeerida osa palgast tuleviku jaoks, kui seda saab tarvitada juba praegu? Miks tarvitada ainult seda raha, kui saab ka laenu võtta ja reisile minna?

Kahjuks kipub lühiajaliste eesmärkide järgi tegutsemine kätte maksma – laen tuleb tagasi maksta koos intressidega, nii et järgmised kaks aastat reisile minna ei saa, ning vanaduspõlves avastad, et saadav pension ei võimalda kuu lõpus normaalselt süüagi osta, rääkimata siis ravimitest või reisil käimisest. Kui meie heade otsuste tegemise võime sõltuks ainult tahtejõust, siis oleks eestlaste tulevik päris tume.

Nii hull asi õnneks ei ole. Kõige lihtsam on luua endale keskkond, kus soovitud tulemused juhtuvad automaatselt või nende saavutamine on lihtne. Kui räägime säästmisest ja investeerimisest, siis peaks igaüks suutma teha püsikorralduse, mis palgapäeval mingi summa investeerimiskontole või pangahoiusele liigutab. Vahet pole, kas 5 või 500 eurot. Hiljem võib seda vähehaaval suurendada.

Oluline on see, et raha säästmine ei sõltu sinu hetketujust, sellest, kas kuu lõpuks jäi midagi alles, ega sellest, kas sul tuli meelde see summa kõrvale panna. Raha jõuab õigesse kohta sinu edasise sekkumiseta. Alati muidugi ei saa lühiajalisi kiusatusi vältida. Näiteks, kui oled impulsiivne kulutaja, siis ei loe, et kuu alguses raha kõrvale panid. Kui sa poodi satud, kulutad ikka raha ära ja kuu lõpus lähed säästude kallale.

Autor: Walter Mischel

Ilmumisaeg: 20. nov 2016

Lehekülgi: 288

Kirjastus: Äripäev

Kui soovid rohkem enesevalitsemise nippe lugeda, vaata raamatut SIIT.

Kiusatustest saab üle olla

Õnneks ei ole siiski kõik kadunud. Kui said lapsepõlvest kaasa käitumismustrid, mis impulsiivsust soosivad, ei tähenda see, et peaksid elu lõpuni nii käituma. Walter Mischel toob oma raamatus välja uurimused, kuidas sellises olukorras end nii-öelda ümber programmeerida ja kiusatusest üle olla. Mõni neist strateegiatest on lihtne ja mõne rakendamiseks on tarvis abi, aga sõnum on neil üks: õigete tööriistade abil saad oma käitumist muuta. Kõige olulisem on neid rakendada ja harjutada.

Kui kõik eestlased seda raamatut loeksid ja rakendaksid, saaksime järgmises finantstarkuse uuringus tõdeda, et eestlased on esirinnas oma finantsteadmiste poolest ja peagi ka käitumise poolest.

Vaata raamatu kohta lähemalt SIIT.Rohkem juhtimisraamatuid leiad SIIT.

Autor: Taavi Pertman, RahaFoorum.ee autor, investor, ettevõtja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004