22 jaanuar 2018

Salakaval raamat

Raamat, mida on tõlgitud 30 keelde ja mis on võit­nud lugematul hulgal auhindu, on väärt vähemalt uudishimulikku pilku. Millega siis õieti tegu on?

 

 

Kõigepealt väline, kuid lugemisel väga oluline: autorid (ja eesti keelde tõlkija) on teinud head tööd – lugemine on tõeline mõnu! Tekst voolab ja haarab, on värvikas ja jätab väga tõsiseltvõetava mulje. Kas see ka tegelikkusele vastab, las jääb lugeja otsustada. Lugemisel tekkis esmamulje, et autorid on kirjutanud lihtsa ja kõikidele mõeldud eneseabi­õpiku. Võimalik, et see nii ongi. Kuid olenemata autorite endi ja paljude kommentaatorite arvamustest, jäin kahtlema ja küsisin, et mida siis meile sedastada püütakse. Kas tõesti ainult ühele asjale keskendumist või on seal veel midagi? Eesti lugeja võiks arvestada, et raamat ilmus inglise keeles juba ligi viis aastat tagasi. Vahepeal on maailm palju muutunud ning ühe tõe diskursus sealhulgas. Kui raamatu eetosele mõelda, siis samasse ajajärku jäi veel üks asjakohane raamat: Daniel Golemani „Keskendumine”. Võimalik, et see ongi üks ajastu märk.

Siiski, “See üks asi” on salakaval. Mulle tundub, et see ei ole eneseabiõpik (ainult) enese või äri juhtimiseks, vaid hoopis kriitiliseks mõtlemiseks, sest raamat, mis vastustab absoluutseid tõdesid, kuid ise uut absoluuti loob, ei saa ju olla millestki muust kui kriitilisest mõtlemisest. Tuntud filosoof Daniel Dennett kordab mitmel pool midagi säärast: “Kui keegi väidab, et miski on iseenesestmõistetav, siis soovitan seda väidet eriti hoolikalt kaaluda ja te võite avastada, et väidetav ei olegi tingimata iseenesestmõistetav.”

"See üks asi"

Autorid: Gary Keller, Jay Papasan

Kirjastaja: Äripäev

Ilmus 20. jaanuaril

Vaata lähemalt.

Ka siin raamatus on esitatud hulk väiteid ja lubatud, et need põhinevad olulistel allikatel, kuid neid allikaid ei nimetata (kas žanr ei luba?). Tõsi, autoriteetidele (professorid, tipp­juhid jt) rõhutakse palju, aga need ei ole tõendid. Kas see on aga Eesti ajaloolist konteksti arvestades piisav? Eks lugeja otsustab.

Ja lugeda tasub.

Raamat on USA bestsellerite nimekirjades olnud enam kui 350 korral, sh on see olnud Wall Street Journali, NewYork Timesi ja USA Today nimekirjas esimesel kohal. "See üks asi" on võitnud 12 raamatuauhinda, see on tõlgitud 30 keelde ning hääletatud Goodreadsi kõigi aegade 100 parima äriraamatu hulka.

Autor: Priit Suve, SKA professor, TLÜ teadur, tarkjuht.ee eestvedaja

Jaga lugu:
Seotud lood
KONVERENTSID.EE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Mida teevad parimad juhid teisiti?

Pärnu Konverentsid.ee toetajad:

Liina Leiten
Liina LeitenKonverentsid.ee juhtTel: 51 84 004